Polat Madencilik, İzmir'de termik santral projesinde yer alıyor

Doğlagazın Türkiye genelinde yaygınlaşması, Soma’da yaşanan kömür ocağı kazası, istikrarsız dolar kurları, Güney Afrika’dan gelen ithal kömür, denetim eksikliği gibi sıkıntılara rağmen çalışmalarının olumlu şekilde sürdüğünü kaydeden Kadir Demir, “İzmir Kınık’da 10 yıldır sondaj yapıyoruz. 200 bin ton kömür tespit ettik. İzmir Kınık'da şirketimizin de içinde bulunduğu bir ortaklık ile Termik santral projesi gerçekleştireceğiz. Yurt çapındaki bir grupla beraber gerçekleştireceğimiz bu yatırım Kömür işletmesi ve Termik santral beraber olmak üzere bir milyar dolar civarında bir yatırım tutarına sahip. Bu yatırım beş yıl içerisinde elektrik üretimine başlayacak ” açıklamasında bulundu. 2013 yılında 280 ton civarında kömür ticareti gerçekleştirdiklerini bildiren Demir, 2014 yılının daha iyi geçmesini beklediklerini dile getirdi. Demir, Konya ili genelinde de yüzde 70 civarında pazar payına sahip olduklarının bilgisini verdi.


Kadir Demir, şöyle devam etti: “Şirketimiz 2013 yılı içinde Aydın Kuyucak'ta bir kömür işletmesi satın aldı. Bu işletmemizde 2014 yılı içinde modernizasyon çalışmaları yapılarak iş güvenliği, üretim kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Grup şirketlerinden PLT Madencilik tarafından da Amasya Suluova'da yine bir yeraltı kömür madeni işletmesi açılması çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her iki bölgede de yapmış olduğumuz yatırımlarla ülkenin işçi istihdamına ve ekonomiye katkı sağladığımızı düşünüyoruz. “

Firma olarak ihracat yapmadıklarını ileten Kadir Demir, grup şirketlerinin İsrail ve İspanya’ya çuval ve mermer İhracatı yaptığını ve 2013 yılında 5 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. İthal ve yerli kömür bazında POLAT ve POLYAK markalarıyla satışlarının devam ettiğini anlatan Demir, “Sektörümüzün en büyük sorunu yeni çıkan Maden Yasası ile yeraltında beraber çalıştığımız işçi istihdamında zorluklar yaşıyoruz. Isınma amaçlı kömür sektöründe daralma olduğu bir gerçek. Çünkü doğalgazın her bbölgeye yayılması bizi ve sektörümüzü etkiliyor” şeklinde konuştu.

07.10.2014