Polat Madencilik, Kınık'ta kömür çıkarmaya başlıyor

İZMİR - Kınık ve Soma'da 2 bin hektar alanda sürdürdüğü kömür arama çalışmalarından olumlu sonuçlar alan Polat Madencilik, bir yandan bu bölgede kömür yakıtlı elektrik üretim santrali kurmak için yerli ve yabancı yatırımcılarla ortaklık görüşmelerini sürdürürken, bir yandan da madeni işletme hazırlıklarına başladı.

Manisa'nın Soma ve İzmir'in Kınık ilçeleri sınırlarında bulunan 2 bin hektarlık alanda maden arama ruhsat sahası sahibi olduklarını vurgulayan Polat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ortaklarından Muzaffer Polat, "Bu ruhsat sahalarında arama çalışmalarımız uzun zamandır sürüyor. Yaptığımız sondajlarda kömür keşfini gerçekleştirdik. Arama sondajlarını rezerv tespiti ve kömür sahasının hangi boyutta madencilik yatırımı ve buna dayanarak hangi büyüklükte kömür yakıtlı elektrik üretim santrali kurulabileceği sorularına cevap bulabilmek için sürdürüyoruz" dedi.

Kömür en üst kalitede çıktı Şu an altıncı ve yedinci sondajların yapıldığına dikkat çeken Polat, "Sondajlarda ana kömür damarı-350 ile-420 kotları arasında kesildi ve damar kalınlığının ortalama 18 metre civarında olduğunu gördük. Yapılan sondajlardan aldığımız numuneleri sürekli test ediyoruz ve ekonomik değerlemeye esas bilgiler derliyoruz. Alınan numuneleri özel karot sandıklarında muhafaza ediyoruz. Yaptığımız testlerde kömürün kalitesinin Türkiye'de bulunan kömür oluşumlarına kıyaslandığında en üst seviyede olduğunu gördük. Numunelerin test sonuçları yatırımın geleceği açısından son derece ekonomik sonuçlar verdi" diye konuştu.

09.12.2009