Hakkımızda

1965 Yılında başlayan ticari girişimlerimiz, bir fidanın çınara dönüşmesi gibi büyümüş, gelişmiş ve hayal edilemez yerlere ulaşmıştır. Zamanın her evresinde yeni gelişmelere ayak uydurmuştur. Başarı denilen kavramın hayata nasıl yansıdığını Polat Madencilik örneği üzerinden anlaşılabilir ve anlatılabilir. 
Ermenek’de 1965 yılında, gıda üzerine toptan bakkaliye işletmesiyle yola koyulan Polat ailesi, 32 yıl boyunca bu sektörde hizmet vermeye devam etti. Ermenek’te 1980’li yıllardan itibaren kömür ticareti ve nakliyesi girişimiyle çalışmalarına devam eden aile, 1988 yılında POLAT MADENCİLİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. adıyla şirket kurmuş ve sektörün gözde firmalarından olmak maksadıyla çalışmalarını hızlandırmıştır. 
Ermenek havzasında, ‘’Yeraltı ve Açık İşletme’’ yöntemleri ile kömür üretimi ve pazarlamasıyla, çalışmalarına başlayan firmamız, 2005 yılına kadar, yani 17 yıl süre ile Linyit Kömür üretimi işini sürdürmüştür. Polat Kömür, bu süreye kadar 250 kişiden oluşan insan kaynakları istihdamı ile, bölgenin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağlamıştır. 
Türkiye’nin farklı bölgelerinde girişimlerini sürdürmeyi hedefleyen firmamız, bu hedefler doğrultusunda, 2003 yılında, Balıkesir’e bağlı Dursunbey İlçesi’ndeki kömür havzasında, Yeraltı ocaklarında faaliyet göstermeye başlamış ve 2012 yılı sonunda sahada Rezervin tükenmesi sonucunda faaliyetlerine son vermiştir. 
Sektöründe kaliteyi ve müşteri memnuniyetini amaç ve ilke edinen şirketimiz, deneyimli uzman kadrosu ile Rusya’daki Kuzbas Bölgesi’nde bulunan ve bilinen en kaliteli kömür rezervine sahip ocağın, Türkiye bayilerinden olmuştur. Ayrıca Konya ve ülke genelinde 1. sınıf ithal kömürlerin dağıtımını gerçekleştirmektedir. 
Özel yatırımlarını madencilik sektörünün içerisinde şekillendirmeye devam eden Polat Kömür, bunun bir göstergesi olarak Polat şirketler grubu bünyesinde ‘’Ece Madencilik’’ şirket adı ile, yeni bir firma daha kurdu. 
Ece Madencilik, 1994 yılında Konya’da ilk olarak briket kömür üretimi yapan bir fabrika kurarak, sektörde öncü firma rolüyle üretimlerine başlayarak, üretim ve satış yapmaya devam etmektedir. 
Yatırım ve girişim hedefleri doğrultusunda, 1997 yılında ithal kömürlerin ülkemiz bazında pazar bulması ile firmamız ithal kömür işine girmiş ve bu alanda faaliyetine devam etmektedir. Aynı yıl içerisinde Konya’da ilk olarak ithal ve yerli kömürleri ayrı ayrı ve beraber torbalayarak, ’kömür paçal tesisi’ni kurmuştur. 
1996 yılında ‘’Dempo Ambalaj’’ şirketi kurularak, ülkemizde kömürün değer kazanması ve torbalanarak satılmaya başlanması nedeni ile Konya’da ilk ‘’Polipropilen Çuval Fabrikası’’ grubu tarafından kurulmuştur. 
Farklı madenler üzerine girişimlerini devam ettiren firmamız, 1998 yılında ‘’Polmer Madencilik’’ şirketi kurarak, yer altı zenginlilerimizden olan mermer ve traverten işine girilmiştir. Böylece, ihracata yönelik ‘light traverten’ üretimi gerçekleşmiştir. Şirket bünyesinde Konya’da ‘’fayans hattı fabrikası’’ kurulmuş, işçi istihdamı ve İhracata yönelik üretim kapasitesi sağlanmıştır. 
Polat Madencilik bünyesinde, 2005 yılında ithal kömür sektöründe en iyi hizmeti müşterilerine sunmak adına, sektörün yoğun olarak bulunduğu Marmara Bölgesi limanlarına yakın Kocaeli ili, Gebze ilçesi, Tavşanlı Köyü mevkiinde 20 dönüm ve 2012 yılından itibaren de yine sektörün yoğun olarak bulunduğu Adana İli, Ceyhan İlçesi, Kurtpınarı Beldesinde 120 dönüm arazi üzerine 500.000 ton/yıl Kömür Stoklama-Eleme ve Paketleme tesislerini kurmuştur. 
Polat Madencilik, kendisine maden sektöründe yeni hedefler koyarak, bu alanda yatırım yapma kararı almış, bu kararı çerçevesinde 2013 yılı içerisinde Aydın İli, Kuyucak İlçesi Musakolu Köyü sınırları içerisinde bulunan Kömür Ocağını devir alarak 75.000 ton/yıl tüvenan kömür üretim kapasiteli yatırım ve modernizasyon çalışmaları yaparak yeraltı maden işletmesi faaliyetine devam etmektedir. 
Firmamızın bünyesinde Denizli Kale, Burdur Merkez, Burdur Tefenni, Burdur Sultandere Köyü, Aydın Merkez, Yozgat Sorgun’da bulunan 10.000 hektarlık Maden sahaları mevcut olup, kömür arama sondajı ve ARGE çalışmaları sürdürülmektedir. 
Ayrıca; 
Polat Şirketler Grubu bünyesinde PLT Madencilik A.Ş. firması kurulmuş ve Amasya İli, Suluova İlçesi, Oğulbağı köyü sınırları içerisinde 2013 yılında 250.000 ton/yıl tüvenan kömür üretim kapasiteli kömür ocağı işletmesini faaliyete geçirmiş ve yine yatırımlar devam etmektedir. 
Soma havzasının Kalem köyü ve Elmadere köyü bölümünde, 2007 yılı içinde sondaj çalışmalarına başlamıştır. 2014 yılı içerisinde FİBA HOLDİNG’ e bağlı FİNA ENERJİ A.Ş. ile ortaklık gerçekleştirmiştir. Bu bölgede, 3.000.000 Ton/yıl üretim kapasiteli bir Yeraltı kömür işletmesi açılarak, 660 MW Gücünde Termik Santral kurmak üzere Proje yatırımları devam etmektedir.
 Sektöründe her zaman öncülük yapan, müşterilerine hizmet ve kaliteden ödün vermeyen bir anlayışla faaliyetlerine devam eden firmamız, grup şirketleri ile beraber bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 500 işçi istihdamı ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.